Velká knedlíková kuchařka

Příběh knihy

Na konci 20-tého století začaly být knedlíky považovány za cosi nezdravého a nemoderního. To souviselo jednak se změnou životního stylu, ze kterého se postupně vytratila fyzická námaha a samozřejmě také s masovou propagací různých „diet“, ve kterých pro knedlíky nebylo místo. Společnost Knedlíky Láznička chce svojí činností přispívat k renesanci kvalitních knedlíků jako součásti tradiční české kuchyně a to jak v restauracích, tak i v domácnostech.

Na podzim 2014 jsme na  FB společnosti Knedlíky Láznička začali uveřejňovat „knedlíkový seriál“. Chtěli jsme ukázat, jaké bohatství druhů a chutí se v knedlících skrývá a také ukázat, co všechno můžeme našim zákazníkům nabídnout. Nejednalo se o recepty, ale o stručné shrnutí postupu přípravy. Nechtěli jsme publikovat „návod“, ale spíše „inspiraci“. Původně jsme deklarovali záměr zveřejnit 50 pokračování seriálu. Vzbudilo to velké pobavení – typická reakce byla, že tolik druhů knedlíků prostě není …

V letošním roce jsme dovršili prvních 200 dílů seriálu a načali jsme třetí stovku. Ukazuje se přitom, že „knedlíkové téma“ není zdaleka vyčerpáno. Inspiraci nacházíme v historických kuchařkách, krajových a rodinných receptech a občas zabrousíme i do zahraničí. Historické recepty nejen sbíráme, ale i aktivně experimentujeme a vytváříme receptury nové.

V průběhu let kolem naší facebookové stánky vznikl rozsáhlý fanklub příznivců české kuchyně (a knedlíků zejména). V současné době má cca 26.000 příznivců. Řada z nich nám v průběhu let psala, že by velmi uvítali, kdybychom náš „knedlíkový seriál“ zpracovali formou „knedlíkové kuchařky“ s plnohodnotnými recepty pro (nejen) domácí vaření. Do této kuchařky jsme vybrali 144 knedlíkových receptů, které pokrývají jídla tradiční české knedlíkové kuchyně pro všechny vrstvy společnosti – od kuchyně chalupníků, přes měšťanskou kuchyni konce 19-tého a první poloviny 20-tého století až po zámeckou kuchyni. Kuchařka je koncipována tak, aby novým zájemcům o českou knedlíkovou kuchyni usnadnila první krůčky a současně aby sloužila jako  inspirace i pro ty nejzkušenější …

Pokračovat na úvodní kapitolu

VELKÁ KNEDLÍKOVÁ KUCHAŘKA

Veletucet knedlíků v české kuchyni

Takto přehledně popsané recepty na knedlíky na jednom místě na trhu ještě nebyly!
Knedlíková kuchařka je poklad, který najde využití v každé domácnosti. Oslovuje milovníky dobrého jídla napříč generacemi, kteří se jí budou inspirovat po celé dekády.

Podrobnější informace

699
144 druhů knedliků
288 stran